Siroki vár

Fotók-Kovács Zoltán.
/A képek szerzői jogvédelem alatt állnak/

A vár a tatárjárás után, a XIII. században épülhetett – az első említése 1320-ból származik –, amikor védelmi célokra kialakult az országban a végvárak rendszere. Csák Máté csapatai kezébe is került, majd Károly Róbert serege foglalta vissza. Az 1552-es egri ostrom után jelentősége megnőtt, hiszen annak elő vára volt, meg kellett erősíteni. Eger 1596-os eleste után azonban a török elől elmenekült kis létszámú őrsége, majd a hódoltság végén a török őrség is elfutott. Később a Rákóczi-szabadságharc alatt a kurucok is birtokolták, utána viszont a többi magyar vár sorsában osztozott, a császáriak 1717-ben felrobbantották, azóta áll romokban. A középkorban földesúri vár volt, stratégiai szerepet nemigen játszott, bár a Tarna-völgyében fekvő, észak felé vezető utak lezárására és ellenőrzésére alkalmas helyen épült.

Fotók-Kovács Zoltán.
/A képek szerzői jogvédelem alatt állnak/

A romjaiban is lenyűgöző vár a 294 m magas Vár-hegy riolittufakúpján épült. A belső tornyos, szabálytalan alaprajzú, sáncokkal, és a ma is járható kazamatarendszerrel megerősített vár látogatása nem mindennapi kaland. A vár alatti parkolóból egy kisebb kaptató leküzdése után jutunk a várfalakhoz. A pénztárt a várfalon belüli új faépületben találjuk.

Fotók-Kovács Zoltán.
/A képek szerzői jogvédelem alatt állnak/

A várba a felújított kapun keresztül juthatunk be. Az alsóvárban található üregek közül kettő magtárként, egy esővíz gyűjtőként szolgált. A sziklába vésett szűk és meredek alagút középen három irányba oszlik: a középső a felsővárba vezet, míg a két oldalsó a felsővárat a falak alapja alatt fut át. Hátrébb található a „Mulató palota", az onnan lefelé induló alagút nincs feltárva, a legenda szerint ez a titkos járat az Egri várral kapcsolta össze Sirok várát. A jelenleg látogatható alsóvár udvara meglepően szűkös, itt az udvaron építették fel az új, fából készült kiállítóépületet, ahol törökös dallamokra öltözhetünk be deli török vitéznek, díszes kaftánt ölthetünk, turbánt vagy fezt húzhatunk fejünkre. A kiállításon főleg török fegyvereket, használati tárgyakat, rekonstruált jeleneteket láthatunk. A felsővár északi oldalán leereszkedhetünk egy kazamatába, ahonnan ablakok nyílnak a várhoz vezető út felé. Érdemes zseblámpával felfegyverkezve meghódítanunk a várat, a kazamaták belseje meglehetősen sötét, sok helyen csak tapogatózva tudunk előre jutni.

Fotók-Kovács Zoltán.
/A képek szerzői jogvédelem alatt állnak/

Az épületet megéri körüljárni, hiszen érdekes sziklaalakzatok, kagylósodások kápráztatják el az idelátogatókat. A várat megkerülő sétány a bejárattól jobbra indul, táblák jelzik az útvonalat. A masszív várfalak alatt futó útról kitűnő kilátás nyílik a falura, megfigyelhetjük az érdekes növényzetet, a bizarr sziklákat, a vár túlsó oldalán barlangok is nyílnak a sziklafalban. A romok közül fantasztikus a panoráma a környező hegyekre, tán a legérdekesebb látvány a közeli két legendákkal teli sziklaalakzat, a Barát és az Apáca. 

Fotók-Kovács Zoltán.
/A képek szerzői jogvédelem alatt állnak/

 

 

Figyelmedbe ajánljuk:

   
     

Kisnánai vár-17 km

Egri vár-20 km

Egerszalóki sódomb-24 km