Mór - Az Ezerjó Hazája

A város kb. 20 km-es vonzáskörzetnek gazdasági, kereskedelmi és kulturális központja. A várost ma több mint tizenötezer lélek lakja. Kedvező földrajzi fekvésének s ezen a tájon élő magyar és német ajkú lakosság szorgalmának köszönhetően mindig kitűnt a hasonló méretű magyarországi városok közül. Az ezeréves település büszke múltjára és elfogultság nélkül mondhatjuk, hogy büszke lehet jelenére is. Mór életerős, fejlődőképes város, amelynek határozott tervei, megalapozott reményei vannak a jövőt illetően.

![]() |
Mór népessége alapítástól kezdve magyar volt, csak a török kiűzése után, 1698-ban kezdte meg az új földesúr, a német Hochburg-család a németek betelepítését, mivel a magyarokat a törökök megszállása megtizedelte. Mór nevének eredete pontosan nem állapítható meg. A legvalószínűbb, hogy a várost a Móri család alapította, s tőle kapta a nevet is. A település először királyi, majd 1080-tól kb. 250 évig püspöki birtok volt. Károly Róbert 1327. november 1-én Csókakő várához, mint királyi birtokhoz csatolta. 1430-ban először a Rozgonyiak birtokolták, majd a mohácsi csatavesztés után birtokosa Kanizsai László lett. Szulejmán szultán 1543-ban Esztergom elfoglalása után bevette Mórt és Csókakőt is és csak 1688-ban szűnt meg a 145 évig tartó török uralom. |
Fotó-Kovács Zoltán /a képek szerzői jogvédelem alatt állnak/ |
![]() |
![]() |
Fotók-Kovács Zoltán /a képek szerzői jogvédelem alatt állnak/ |
A város legszebb pontja az egykori járási hivatal. Szabadon álló, négyzet alaprajzú területen, három udvar körül elhelyezett épületszárnyakkal, emeletes főszárnyból és földszintes mellékszárnyakból álló, kontyolt nyeregtetős épületegyüttes. Homlokzatait vakolt felületben megjelenő klinkertégla architektúra jellemzi.
Fotó-Kovács Zoltán /a képek szerzői jogvédelem alatt állnak/
A klinkertégla burkolat az épület lábazatát, sarkait, egymás fölötti ablakkeretezéseit egybefogva és főpárkányát emeli ki, az architektúra az udvari homlokzatokra átfordul, a földszintes mellékszárnyakon egyszerűsített formában jelenik meg.
A főhomlokzatán a funkcióból eredendően attikával lezárt kettős bejárat, és manzárdtetővel kiemelt sarokrizalit, zárterkéllyel és fiatoronnyal. Síkmennyezetes, stukkódíszes belső terek, 19. század eleji nyílászárók.
Épült 1908–1909 között járásbíróság, községháza és tűzoltóság számára, ma a Földhivatal működik benne.
![]() |
Szent Kereszt római katolikus templom-Fotó-Kovács Zoltán |
![]() |
Lamberg kastély-Fotó-Kovács Zoltán /a képek szerzői jogvédelem alatt állnak/ |